İstanbul’daki Önemli Off Road Rotaları


İstanbul, sadece bir büyük şehir görünümünden ibaret değil ve sanıldığının aksine oldukça önemli off road rotalarına sahip. Bu rotalar özellikle hafta sonları yarış meraklıları tarafından ziyaret edilerek, heyecanlı yarışlara sahne oluyorlar. Bu yarışlara katılırken her ne kadar güçlü donanıma sahip araçlar olsa da, rotaları bilmek şarttır. Bu rotaları bilmek, gidilen yolun nereye çıktığını ve doğru yolda olup olmadığınızı bilmenize yardımcı olur. 

Zorlu Araziler
İstanbul off road rotaları arasında en zorlu haritaya sahip olan yer Kayışdağı bölgesidir. “Kayışdağı Yangın Yolu Tırmanış Rotası” olarak anılan bu bölgenin görüntüsü ile kendinizi şehirden çok uzakta hissedebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye giderken dikkat edilmesi gereken bir husus var. Bölge zorlu bir arazide olduğu için, ulaşım esnasında aracınızdaki benzinin büyük bir bölümü tükeniyor. Dolayısıyla burada yolda kalmamak için deponuzu tam olarak doldurmalısınız. Kayışdağı rotasında benzin problemi yaşamazsanız, oldukça güvenli bir nokta olduğu söylenebilir. Bu bölge çamurlu arazi koşulları ve zorlu patikalar ile off road heyecanını en üst seviyeye taşıyor.

 Zorlu arazilerden hoşlananlar için başka bir rota daha var. Eyüp sırtlarında kalan Odayeri maden göletleri rotası, patika yolları ile oldukça büyük adrenalin yaşatıyor. Bu arazide kışın off road yapmak oldukça zor. Kış şartları için 4×4 gücünde bir off road araç gerekiyor. Bu parkur normal şartlar altında 35 dakikada geçilebiliyor. Ancak kış şartlarında bu mümkün değil. Kışın parkuru tamamlamak için çok daha uzun bir süreye ihtiyaç duyuluyor. 

Doğa İle Zor Yarış

 Sarıyer bölgesinde, çok sayıda off road rotası var. Bu sebeple Sarıyer İstanbul off road rotaları içinde çok tercih edilen bir alan. Buradaki en ünlü off road rotası, Garipçe Demirciköy'de bulunuyor. Demirciköy parkuru, İstanbul'daki birçok parkura göre çok daha avantajlı bir yer. Çünkü parkur çok rahat koşullara sahip. Fakat bu parkura ulaşmak, çok kolay değil. Bu sebeple bu parkura gitmek için yola erken çıkmak ve benzin tedariki sağlamak gerekiyor. Sarıyer'de ilgi gören diğer off road rotası da, Uskumruköy'de bulunuyor. Bu parkurdaki çamurlu arazi, zor yarış sevenler için çok uygun. Uskumruköy, Kısırkaya'da bulunan bu parkur, kış şartlarında çok daha zor bir hale geliyor. Parkur, Karadeniz sahiline kadar devam ediyor. 

 Uskumruköy'de ikinci bir parkur daha var. Bu parkur, Gümüşdere'den başlıyor. Tıpkı Kısırkaya'da olduğu gibi çamurlu arazisi bol olan bu parkuru da tamamlamak çok basit değil. Kısırkaya'daki parkur gibi Karadeniz sahiline kadar uzanmıyor. Arazinin yüksek olduğu bir kısımda bitiyor. 

Adrenalin Dolu Rotalar
İstanbul off road rotaları arasında en bilindik rotalardan olan Kemerburgaz maden ocakları rotası, orman yolu üzerinde engebeli bir arazide bulunmaktadır. Bu mekânın çok kalabalık olmaması ve arazinin daha rahat koşullara sahip olması ile oldukça keyifli bir parkurdur. Bu rotayı izlemek için, herhangi bir ücret ödenmemesi de, parkuru gözde mekânlardan biri haline getiriyor. Bu rotada sık sık profesyonel of road yarışları düzenleniyor.

 İstanbul'daki önemli bir off road cenneti de, Ömerli Barajı ve çevresinde kalan alanlar. Bu alanlar yaz ve kış oldukça sakin. Hatta yaz aylarında dahi, piknik yapmaya gelen çok sayıda insan olmuyor. Bu nedenle off road meraklıları tarafından özellikle tercih ediliyor. Ömerli Barajı rotası izlendiği zaman, yol bir süre sonra Şile yolu ile birleşiyor. Şile, Off Road rotaları arasında ayrı bir yere sahip. Ancak Şile'ye varmadan önce Ömerli Barajı rotasını takip eden yolu, Tuzla ile birleştiren mekânın sırtlarında henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş olan, yeni off road rotaları var. 

Orman Ve Denizi Birleştiren Parkurlar

 İstanbul Şile, off road yarışları için vazgeçilmez bir alan. 4×4 tarzı arazi araçlarının en ideal sürüşü elde ettiği Şile'deki rotalar, orman yolundan denize doğru uzanıyor. Şile rotalarında off road keyfi yaşamak için özellikle yağmurlu havalar tercih ediliyor. Çünkü burada yağmur yağdığında arazi, off road meraklılarının tam ihtiyacı olan çamurlu araziye dönüşüyor. Yalnız bu mekân için, asla vinçsiz yol çıkılmaması tavsiye ediliyor. Çünkü bu kadar yoğun çamurun olduğu bir arazide çamura saplanmak, bazen kaçınılmaz olabiliyor. Şile Off Road rotalarından bazıları, Beykoz'a bağlanıyor. Çünkü Beykoz da off road açısından çok sayıda heyecanlı rotayı taşıyor.

İstanbul Rotalarında Son Durak

 İstanbul Anadolu yakasında Beykoz ve Kanlıca'nın üst kısımları, ormanlık arazisi ve zorlu koşullarıyla her hafta sonu ile yarış meraklılarını ağırlıyor. Bu araziler, bu spora yeni başlayanlar tarafından özellikle tercih ediliyorlar. Çünkü diğer rotalara göre, biraz daha kolay geçilebilen parkurlara sahipler. Ayrıca şehir merkezine daha yakın olmaları sebebi ile parkura ulaşırken, çok benzin harcanmıyor. Bu da başka bir tercih nedenidir. Bu mekânlar, yüksek tepelerde olduğu için kış aylarında, kar yağışını daha fazla alıyorlar. Bu yüzden, karlı kış günlerinde burada yarış yapmak için oldukça güçlü araçlara ihtiyaç duyuluyor. 

Fiyatı görüntüle ve satın al

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir